Tajemniczy koń rzeczny

Dzisiaj będzie o spotykanym często w Afryce koniu rzecznym. Część z was pewnie powie: Koń rzeczny? Ale co to takiego? O tym poniżej.

Zwinny koń rzeczny

Koń rzeczny to nic innego jak… hipopotam! Słowo hipopotam wywodzi się z języka greckiego (gr. hippopotamos) i jest połączeniem słów „hippos“ – koń i „potamos“ – rzeka. Mało kto zdaje sobie sprawę, że te beczułkowate zwierzęta z dużymi brzuchami są bardzo zwinne – potrafią skutecznie obronić się przed atakującym lwem, a na krótkich dystansach pędzą nawet 50km/h! W głębokiej wodzie poruszają się natomiast za pomocą skoków, odbijając się energicznie od dna.

Z hipopotamem przez Afrykę

fot. edmot

fot. edmot

W latach 30-tych zeszłego wieku w RPA niezwykłą sławę zyskała hipopotamica Huberta (z początku nazwana przez prasę Hubertem), która zdecydowała się wybrać w podróż po Afryce. Wyprawa była nie byle jaka, bo zajęła jej 3 lata i wyniosła ponad 1600km! Gdziekolwiek się nie pojawiła, przyciągała rzesze fanów. Stała się kultową „postacią” i bohaterka bajek dla dzieci. Niestety, na końcu podróży zginęła z rąk kłusowników.

Przyjaźń bez granic

Jaka może być maksymalna różnica wieku między przyjaciółmi? Strażnicy przyrody z Kenii powiedzą pewnie „Nie ma takiej!”, po tym jak uratowany przez nich w 2004 r. z powodzi młody hipopotamek Owen znalazł przyjaciela w postaci ponad 100 letniego żółwia Mzee! Zwierzęta stały się nierozłączne i chodziły za sobą krok w krok. Film dokumentalny o Owenie i Mzee można obejrzeć na ich oficjalnej stronie owenandmzee.com

Źródło: wikipedia, dinoanimals.pl, BBC, owenandmzee.com