Podróż w czasie z Herero

Aż trudno uwierzyć, że lud Himba, w skąpych, eksponujących nagie ciało ubraniach, to część grupy Herero. O plemieniu Himba pisaliśmy jakiś czas temu, dziś czas zaprezentować folklor ludu Herero, zamieszkującego południową część Afryki.

Kobiety Herero

Kobiety Herero fot. Wikipedia.pl

Z początku może się wydawać, że kobiety Himba i te, które znamy jako Herero, nie mają ze sobą nic wspólnego. Pierwsze kojarzą się z oryginalnymi fryzurami i dużą nagością (zobacz artykuł: Lud żebraczy), drugie z kwiecistymi sukniami, skrzętnie zakrywającymi całe ciało. Okazuje się jednak, że oba ludy mówią tym samym językiem, a gdy poznamy ich historię, dowiemy się, że całkiem niedawno (trochę ponad 100 lat temu) kobiety Herero, tak jak Himba, nosiły krótkie spódniczki.

Krynolinowy szyk mody

Skąd więc obecnie takie różnice? W XIX wieku na ziemiach zamieszkanych przez Herero pojawili się niemieccy kolonizatorzy, od których plemię przejęło ubiór. Stąd też, spotykając kobiety Herero (szczególnie te starsze, które są nadal wierne swoim kolonialnym strojom), mamy wrażenie jakbyśmy cofnęli się w czasie – kolorowe, bufiaste suknie, nieskończona ilość halek i charakterystyczne nakrycia głowy przenoszą nas pod koniec XIX wieku.

Tradycja noszona na głowie

To właśnie nietypowe, rogate turbany są znakiem charakterystycznym kobiet Herero. Przypominają one o tradycyjnym i ważnym powiązaniu ludu z hodowlą bydła, którego ilość jest wyznacznikiem pozycji w grupie.

Źródło: Wikipedia.pl, podroze.gazeta.pl, africangamesafari.com