Od przybytku głowa nie boli

Dzisiaj z naszymi historiami jedziemy na równik i prezentujemy kilka ciekawostek o Kenii.

Flaga Kenii

Flaga Kenii

Więcej znaczy lepiej

Niejedna europejska kobieta westchnęłaby nostalgicznie słysząc, że gdyby urodziła się w Kenii, mogłaby mieć nie jednego, ale nawet trzech, czy czterech mężów. Poliandria, czyli wielomęstwo, wywodzi się w Kenii z dużego zróżnicowania zamożności jej mieszkańców. Najbogatszych mężczyzn było stać na kupienie i utrzymanie kilku żon, przez co ci biedniejsi często nie mogli znaleźć żony w ogóle. Założenie rodziny w społeczeństwie kenijskim miało dużą wagę, więc jakoś ten problem należało rozwiązać. Były na to dwa sposoby. Wioska składała się wspólnie na jedną żoną dla kilku mężczyzn lub mężczyźni wspólnie porywali kobietę z sąsiedniej wioski. W obu przypadkach los takiej żony był zaskakująco dobry – mężczyźni bardzo o nią dbali i traktowali nie raz jak pępek świata. Dlaczego? Porwanie kolejnej byłoby bardzo ryzykowne, a też nie mogli liczyć na ponowne wsparcie finansowe mieszkańców wioski.

Biały równik

Myślicie, że jeśli będziecie mieli dość złej pogody, czy śniegu, wystarczy, że uciekniecie na trochę do kraju równikowego, jakim jest Kenia? Może Was jednak spotkać duże zaskoczenie, bo doświadczenie pokazuje, że nawet tam pogodzie zdarzają się „wypadki przy pracy“ – w 2008 r. Kenijczycy, wielu po raz pierwszy w życiu, zobaczyli śnieg, który mimo ciepłego klimatu, utrzymał się aż 12 godzin!

Ważne kolory

Trzy poziome pasy kenijskiej flagi – zielony, czarny i czerwony – mają swoje znaczenie. Kolor zielony przypomina o pięknie przyrody afrykańskiej, czarny symbolizuje Afrykańczyków, zaś czerwony mówi o szlachetnej krwi, która jednoczy wszystkich mieszkańców Afryki. Dodatkowo w środku znajduje się tarcza i dwie dzidy, wywodzące się z masajskich korzeni Kenijczyków.

Źródło: kenia.lovetotravel.pl, easygo.pl