Być jak Kazimierz Nowak

Czy wiecie, kto po raz pierwszy na świecie samotnie pokonał Afrykę z północy na południe i z powrotem?

Afrykański krajobraz

Afrykański krajobraz www.sxc.hu

Wyruszył w 1931 r., wrócił aż po 5 latach, a egzotycznymi reportażami ze swojej podróży na bieżąco dzielił się z czytelnikami polskiej prasy. Kazimierz Nowak, bo o nim mowa, przebył 40 tys. km Czarnego Lądu, korzystając ze środków komunikacji, które akurat były dostępne – jechał rowerem, płynął czółnem, przesiadał się na grzbiet konia czy wielbłąda, a gdy było trzeba, polegał na własnych nogach.

Współczesna powtórka z rozrywki

Jego wyczyn w 2009 roku postanowili odtworzyć współcześni podróżnicy, organizując sztafetę „Afryka Nowaka“. Wzięło w niej udział ponad 100 osób, którym pokonanie całej trasy zajęło prawie 2,5 roku. Chcieli przypomnieć o Nowaku i pokazać, że marzenia można, a nawet warto realizować.

Pod prąd z policją

Spełnianie marzeń w ich przypadku nie zawsze było jednak łatwe. Żar z nieba i ani skrawka cienia przez długie kilometry, niewpuszczenie do Nigerii przez tamtejszą policję, lub malaria, która dopadła dwie uczestniczki. Podróżnicy pokonali wiele trudności i 11 stycznia 2012 r., w 115 rocznicę urodzin Kazimierza Nowaka, z sukcesem zakończyli sztafetę.

Poniżej możecie obejrzeć fotocast z jednego z etapów podróży:

Źródło: PolskieRadio.pl, Wikipedia.pl