Inteligentne, przyjacielskie, wesołe. Delfiny będziemy obserwować podczas naszej najbliższej wyprawy do Afryki, warto więc dowiedzieć się o nich czegoś więcej.
Przyjaciel w potrzebie
Naukowcy twierdzą, że delfiny bez problemu potrafią odróżnić w wodzie ludzi od innych stworzeń. Dzięki umiejętności echolokacji, rozpoznają także kobiety w ciąży i co ciekawe, są nimi bardziej zainteresowane niż resztą osób. Znane są także przypadki, kiedy delfiny ratowały tonących lub broniły ich przed atakującymi rekinami.
Mam na imię…
Według jednego z ostatnich odkryć delfiny nadają sobie imiona. Oczywiście nie za pomocą słów ;) Używają do tego dźwięków zbliżonych do gwizdania. Te inteligentne ssaki wykształciły własny system, który służy do nawoływania się nawzajem. Poszczególne osobniki reagują na konkretne dźwięki i konkretnymi dźwiękami przywołują inne delfiny.
Tylko nie zapomnij o… oddychaniu!
Delfiny, w przeciwieństwie do ludzi, nie oddychają automatycznie – za każdym razem oddech jest w pełni świadomy. Między innymi dlatego, gdy śpią, wyłączają z pracy tylko połowę mózgu. Druga połowa czuwa, żeby nie przestały oddychać.
Odrobina przyjemności
Delfiny jako jedne z nielicznych istot żyjących na Ziemi (razem z ludźmi i małpami bonobos) uprawiają seks nie tylko w celach prokreacyjnych, ale także dla przyjemności. U młodych delfinów obserwowane jest czasami zainteresowanie seksualne osobnikami tej samej płci, które z wiekiem mija. Naukowcy wierzą, że pozwala ono na nawiązywanie przyjaźni, które trwają później całe życie.
Z delfinami będziemy zaprzyjaźniać się w Namibii, podczas naszej listopadowo-grudniowej wyprawy do Afryki.
Źródło: omg-facts.com