Kto siedzi na złotym taborecie?

Na czym zasiadają królowie? Większość z was pewnie odpowie, że na tronie. Jednak okazuje się, że nie wszyscy. Królowie Aszanti, dominujące grupy etnicznej we współczesnej Ghanie, zasiadają na… złotym taborecie.

Płótno z okazji jubileuszu króla Aszanti Otumfuo Opoku Ware II. Widać na nim Złoty Stolec. fot. tomathon

Płótno z okazji jubileuszu króla Aszanti Otumfuo Opoku Ware II, na którym widać Złoty Stolec. fot. tomathon

Złoty taboret, zwany również Złotym Stolcem, według legendy został zesłany ludowi Aszanti z nieba w celu ustanowienia pierwszego króla. Dla Aszanti stolec to nie tylko symbol przywództwa. Jest on również domem dla dusz ich ludu – przeszłych, obecnych i tych przyszłych. W każdym tronie żyje także dusza prawowitego władcy, dlatego też, gdy stołek nie jest akurat używany, stoi oparty o ścianę tak, żeby przechodzące dusze nie mogły z niego skorzystać.

Jaki władca, taki stołek

Każdy Złoty Stolec ma ozdoby dostosowane do danego władcy. Wszystkie są wykonywane z pojedynczej kłody drewna z siedzeniem w  kształcie półksiężyca. Cały stołek pokryty jest złotem, a z różnych miejsc zwisają dzwonki, które mają ostrzec króla przed niebezpieczeństwem.

Nie dotykać

Ze stołkiem związanych jest wiele ciekawych zwyczajów i historii. Taboret nigdy nie stoi bezpośrednio na ziemi, nie może go dotykać nikt oprócz króla. Na jego tle wybuchł także w 1900 r. konflikt między ludem Aszanti a Imperium Brytyjskim, znany później jako Wojna o Złoty Stolec.

Źródło: Wikipedia, tvn24